Daha önceki yazımda yeni iş güvenlik yasa tasarısını sizler ile paylaşmıştım. ilgili yazıya ulaşmak için yeni iş güvenliği yasası bu linke tıklayınız. Bugün itibari ile yeni iş güvenlik yası meclisten geçmiş bulunuyor. Birçok platformda yasa ile ilgi tartışmalar yaşansa da meclisten bu hali ile geçti. Çalışma hayatına bazı yenilikler getiren yasanın dikkat çeken kısımları ise  şöyle,

 

Kanun, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenliyor.

 

İş yerleri tehlike düzeyine göre üç şekilde sınıflandırılacak. Bunlar “çok tehlikeli sınıf” ,  “tehlikeli sınıf” ve “az tehlikeli sınıfiş yerleri tehlike sınıfları listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Büyük endüstriyel kazaların olabileceği işyerlerinde, risk değerlendirmesi yapılmamışsa iş durdurulacak.
Çalışan, gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbiri alınıncaya kadar çalışmaktan kaçınabilecek.
İşveren; çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlayacak; iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapacak.

İşyerine, sarhoş veya uyuşturucu madde almış olarak gelmek ve işyerinde alkollü içki veya uyuşturucu madde kullanmak yasak olacak.
TRT ile özel televizyonlar ve radyolar, ayda en az 60 dakika iş sağlığı ve güvenliği konularında uyarıcı ve eğitici mahiyette yayınlar yapacak.

 

Daha detaylı bilgi almak için İletişim sayfasında bana ulaşabilirsiniz.


1 yorum

Yeni İş Güvenliği Yasası | İş Güvenliği Hizmetleri · 18 Aralık 2012 15:24 tarihinde

[…] Yeni iş  güvenliği yasası 30 Haziran 2012 tarihin de resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.