Yeni çıkacak olan iş güvenliği yasası ; iş güvenliği adına birçok yeniliğide beraberinde getiriyor.Yasaya göre daha önce 50’den fazla çalışanı olan işletmelerde iş güvenliği uzmanı bulundurma şartı aranırken, bu sayı 10 çalışana düşürüldü. Yasa sayıları 14 milyonu bulan, işçi ve memurları da kapsayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK  ilgili taraflala son şeklini vediği ve Bakanlar kuruluna göndermeye hazırlandıkları taslağın son şekline Buradan ulaşablirsiniz.


10 KİŞİDEN DAHA AZ ÇALIŞANI OLAN İŞLETMELERDE DENETLENECEK

Bakkal gibi , 10 kişiden daha az çalışanı olan işletmelerde, iş güvenliğine tabi olacak ve bakanlık tarafında denetlenecek.

10 ÇALIŞANI İŞLETMELERDE İŞ GÜVENLİĞİNE TABİ OLACAK
Daha önce iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu 50’den fazla çalışanı olan işletmeleri kapsarken, bu sayı 10’a düşürüldü. 10’dan fazla çalışanı olanlar, tam zamanlı olmasa da hizmet alımı yoluyla iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunda olacak.

Sabah gazetesindeki haberin detayları

 

Merakla beklenen İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası hayata geçiriliyor. Buna göre 10’dan fazla çalışanı olan işletmelere iş güvenliği şartı getiriliyor
İş kazalarının önüne geçmek için İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası hayata geçiriliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in geçtiğimiz hafta ilgili taraflarla son şeklini verdiği ve Bakanlar Kurulu’na göndermeye hazırlandığı taslağın ayrıntılarına SABAH ulaştı. Buna göre, sayıları 14 milyonu bulan işçi ve memurları kapsayacak düzenlemede, okul ve hastaneler gibi tüm kamu kuruluşları da “iş güvenliği” denetimine alınacak. Daha önce 50’den fazla çalışanı olan işletmelerde iş güvenliği uzmanı bulundurma şartı aranırken, bu sayı 10 çalışana düşürüldü. Ayrıca bakkal gibi 10’dan az çalışanı olanların da denetime alınması kararlaştırıldı. Tersane ve maden kazalarıyla sık sık gündeme gelen iş sağlığı ve güvenliği için ilk defa müstakil bir yasa oluşturulması için Bakan Faruk Çelik ile işçi, işveren ve memur konfederasyonları arasında yürütülen Üçlü Danışma Kurulu toplantıları 15 Kasım’da tamamlanmıştı. Daha önce kamu görevlilerinin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuatları yokken, işçiler içinse durum İş Kanunu’nda kısmen yapılan düzenlemelerden ibaretti. Taraflar, ikinci toplantıda AB normlarını öncelik alan yasa taslağını belirlemiş oldu.

BÜYÜK İŞLETMELERE SIKI KURALLAR
İşin türü, çalışan sayısı ve ağır iş olup olmadığı iş sağlığı uzmanı istihdam edilmesi bakımından temel esasları oluşturacak ve belirlemeler buna göre yapılacak. 750 ve fazla çalışanı olan işyerleri, iş sağlığı hekimi, hemşiresi ve tüm sağlık personelini tam zamanlı istihdam etmekle yükümlü olacak.

BAKKAL DA DENETLENECEK
Bakkal gibi 10 işçiden az çalışanı olan işyerlerine iş güvenliği uzmanı bulundurma yükümlülüğü getirilmeyecek ama bakanlık tarafından denetimleri gerçekleştirilecek.

10 ÇALIŞANI OLAN DA SORUMLU
Daha önce iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu 50’den fazla çalışanı olan işletmeleri kapsarken, bu sayı 10’a düşürüldü. 10’dan fazla çalışanı olanlar, tam zamanlı olmasa da hizmet alımı yoluyla iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunda olacak.

Yazının Örjinalini görmek için tıklayınız

 

Konu ile ilgili Başbakanın yapmış olduğu konuşmanın videosu

 


1 yorum

izmir iş güvenliği | İş Güvenliği Hizmetleri · 19 Şubat 2013 10:57 tarihinde

[…] İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı’nın hazırlanarak Bakanlar Kurulu’na sunulduğunu hatırlatan Etyemez, önleyici, iyileştirilici ve geliştirici anlayışa sahip olan tasarının tüm çalışanları kapsadığını dile getirdi. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.