Merhaba sizlere iş güvenliği çalışmalarından olan risk analizinin nasıl yapılması gerektiğini anlatan bir kaynak sunuyorum.Kaynak ÇSGB tarafından oluşturulmuş ve risk analizini 5 ana başlık altında toplamış. Bu kaynakta temel bilgilerin yanısıra örnek risk değerlendirmesi de bulunuyor.

 

Her sektörün kendine göre farklı riskleri vardır. Risk değerlendirmesi yaparken işletmenin büyüklüğüne göre ekipler oluşturularak bir çalışma yapılabilir , bu ekiplere risk değerlendirilmesinin nasıl yapılacağı ile ilgili eğitim verilmelidir.Bu ekipler ile beraber iş yeri ve iş yeri eklentilerinin ( yemek hane, yatakhane, vb.) tamamını kapsayacak risk analizi çalışması yapılmalıdır.

Risk analizi mutlaka bir uzman tarafında yapılmalıdır.

 

Bu çalışmadan sonra iş yerinizde, iş güvenliği açısından yapılması gerekenlerin öncelik sırasını ve ne yapılması gerektiğini daha kolay görebilirsiniz. Yeni iş sağlığı ve iş güvenliği kanunu 3 maddesin belirlenmiş olan risk değerlendirmesini tüm iş yerleri yapmak veya yaptırmak zorundadır.

örnek Risk analizi çalışması indir.

Risk değerlendirmesi talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz.

 

     Halil KÜTÜK

B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

     505 525 3640

 

 


8 yorum

hakan bali · 31 Ocak 2013 14:41 tarihinde

merhabalar istanbulda iki niğde de bir nevsehır de de bır işyerım var toplamda 4 sigortalı calısanım var niğde ve nevşehirde parfüm dukkanım ıstanbulda bırı halı yıkama bırde semt pazarlarında ayakkabıcılık yapıyorum bana rısk analızı hakkında yardımcı olabılırmısınız neyı nasıl yapmamız gerektıgı ıle alakalı hıc bır bılgım yok sımdıden tesekkur ederım

  hxe · 31 Ocak 2013 15:28 tarihinde

  Merhaba çalışan sayınız az olduğu için siz kendi işletmeleriniz için risk analizi yapabilirsiniz.Bunun için yukarıdaki konunun altında risk analizinin nasıl yapılacağı ile ilgili dokümanı indirip incelemenizi öneriyorum. Takıldığınız bir konu olursa yardımcı olmaya çalışırım…

  buraya da dokümanı ekliyorum indirip inceleyiniz.
  Risk analizi indir

hasan dağ · 9 Nisan 2013 10:36 tarihinde

merhaba ben tv tamircisiyim iş yerimde yalnız çalışıyorm işçim yok benim risk analiz yaptımam gerekiyormu düzgün bilgi alamadım kimse net birşey bilmiyor cevap mail atarsanız sevinirim iyi çalışmalar. hasan dağ

tayfunrecber · 25 Nisan 2013 18:54 tarihinde

merhaba mesleğim erkek berberliği yanımda çırak çalıştırıyorum.risk analizini kendim doldurmamda sakınca varmı örnekli anlatabilirmisiniz.şimdiden teşekkür ederim.

  hxe · 6 Mayıs 2013 12:27 tarihinde

  bunun örnekle anlatılması biraz zor bir uzmandan yardım almanız sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır.

sedat · 27 Haziran 2013 10:49 tarihinde

merhaba,
risk analizi yapılabilmesi için isg uzmanı olmanız gerekir.

6331 de aynen şöyle diyor.
MADDE 5 – (1) İşveren, işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, çalışanların ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla; çalışanları arasından bu Yönetmelikte belirtilen nitelikleri haiz bir veya birden fazla işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Gerekli nitelikleri haiz olması halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
(2) İşveren, işyerinde gerekli niteliklere sahip personel bulunmaması halinde birinci fıkrada sayılan yükümlülüklerinin tamamını veya bir kısmını, OSGB’lerden hizmet alarak yerine getirebilir.

ahmet · 26 Temmuz 2013 12:00 tarihinde

Sedat bey yanlış biliyosunuz.sizin bahsettiğiniz iş güvenliği ve uzmanı bulundurması zorunlu işletmelerdir.risk değerlendirmesi yönetmeliğine bakarsanız bilgi sahibi olursunuz

Risk Analizi Hizmeti | İş Güvenliği Hizmetleri · 6 Kasım 2012 11:44 tarihinde

[…] Risk Analizi Hizmeti hxe tarafından 6 Kasım 2012 tarihinde yazılmıştır. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.