Geçen haftalarda iş araması yaparken ilginç bir site ile karşılaştım. Site ismi “Jooble” nasıl bir sitedir? diye bir araştırama yaptığımda gerçekten işinizi kolaylaştıran bir site olduğunu fark ettim. Bunun için bir tanıtım yazısı yazma ihtiyacı hissettim.

 

Site klasik bir arama motoru gibi çalışıyor ama bu arama motoru alışık olduğumuz gibi aramalar yerine iş aramaları yapıyor.

 

 

 

 

Örnek ile açıklamak gerekirse

 

öncelikle Siteye girip sağ üst köşedeki navigasyon menüsünü kullanarak iş arması yapacağınız ülkeyi seçiyoruz

 

 

 

 

 

 

 

Ülke seçiminde sonra karşımıza iş arama sayfası çıkıyor.

 

“posizyon” kısmına sektörümüze yönelik olduğu için “iş güvenliği ” yazıyorum bölge kısmına iş araması yaptığınız ili yada bölgeyi seçebilirsiniz ” Marama, Ege vb.” “ara” butonuna bastıktan sonra karşımıza yüzlerce sonuç çıkıyor.

 

 

 

 

 

 

Sistemin çalışma mantığına gelince ; site tüm iş arama sitelerindeki verileri çekip sizin önünüze getiriyor.

 

Tamamda ben zaten kariyer sitelerine girip orada arama yapıyorum diyebilirsiniz. Ama bu site sayesinde tek bir arama yaparak tüm kariyer sitelerinde arama yapabilir ve yine o site üzerinden başvurularınızı yapabilirsiniz. (benim gibi zamanı aktif kullanmayı seven birisi için ideal )

Bu bana ne kazandırır derseniz ! müthiş bir zaman kazandırır. Bütün kariyer sitelerini tek tek dolaşmak yerine (kariyer.net,secretcv,yenibiris,monster,elemanonline vb.) bu site ile hepsinde aynı anda arama yapabiliyorsunuz. Aramaları kendinize göre daraltabiliyorsunuz ( il tercihi yaparak , ilanın girilme tarihine göre veya anahtar kelimeye göre) benim haftalardır kullandığım ve birçok arkadaşıma tevsiye ettiğim siteyi sizlere de tanıtmak istedim.

Site hakkında biraz araştırma yaptığımda gerçekten ilginç bilgiler ile karşılaştım. Bizim henüz yeni fark etmemize şaşırdım doğrusu Jooble 2006 yılında kurulmuş. Sitenin Merkez ofisi Kiev/Ukrayna da ve şirketin kayıtlı olduğu yer Kıbrıs, kurucuları ise iki sınıf arkadaşı olan Roman ve Evgeni.

Çıkış noktası gerçekten iyi düşünülmüş;kurucuları iş arama ve cv gönderme işinin çok monoton ve yavaş işlediğini fark ettiler.İş ilanları yayımlanan ve Cv toplayan bir sürü site vardı ve siz bu siteleri tek tek dolaşıp aramalar yapıp size uygun olanlara cv gönderirken çok zaman kaybediyordunuz. Bu noktadan yola çıkarak sitenin temelleri atılmış oldu.

Logosundaki tavşan tahmin ettiğiniz gibi işlerin hızlı yürümesi çabuk sonuçlar elde edilmesini simgeliyor.

Sitede her gün 300 bin ile 500 bin kişi iş araması yapıyor.

Şu anda siteyi en aktif kullanan ülkeler: Ukrayna,Rusya,Polonya,Macaristan,Belarus

Aktif olduğu ilkeler ise :

Arjantin,Avustralya,Avusturya,Belarus,Belçika,Brezilya,Kanada,Şili,Çin,Kolombiya,Kostarika,Küba,Çek Cumhuriyeti,Danimarka,Dominik Cumhuriyeti,El Salvador,Finlandiya,Fransa

Almanya,Yunanistan,Hong Kong,Macaristan,Hindistan,Endonezya,İrlanda,İtalya,Japonya,Kazakistan,Meksika,Hollanda,Yeni Zelanda,Nijerya,Norveç,Pakistan,Peru,Filipinler,Polonya

Portekiz,Portoriko,Romanya,Rusya Federasyonu,Sırbistan,Singapur,Slovakya,Güney Kore,İspanya,İsveç,İsviçre,Tayvan,Tayland,Türkiye,Ukrayna,Büyük Britanya,Amerika Birleşik Devletleri,Uruguay,Venezuela

 

Olarak belirtilmiş . İlerleyen dönemlerde Türkiye de çok popüler olacağına eminim (maalesef işsizlik oranının yüksek olması bunda büyük bir etken )

Sonuçta her kez iyi bir işi hak ediyor. Bu bağlamda bize bu sitenin yardımcı olmasını da takdir ediyorum.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.