iş güvenliği eğitimleri tüm işletmeler için zorunlu olacak.

Şu anda sanayiden sayılan ve devamlı olarak 50 işçi çalıştıran iş yerlerinin iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu varken ; yeni çıkacak yasa ile tüm iş yerlerinin denetim altına alınması bekleniyor. Ülkemiz iş kazaları ve meslek hastalıklarında maalesef  geri kalmış ülkeler sınıfında yer almaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez’in, Kişisel Koruyucu Donanımların Piyasa Gözetimi ve Denetimine Destek Laboratuvarı Kurulması Teknik Destek Projesi Bilgilendirme Toplantısında yaptığı konuşmanın birkaç bölümü;

”Türkiye’de ise her gün ortalama 172 iş kazası oluyor, 4 çalışanımız hayatını kaybediyor, 6 çalışanımız ise sürekli iş göremez hale geliyor. Oysa iş kazaları ve meslek hastalıklarının yüzde 98’i önlenebilir. Bakanlık olarak öncelikli hedefimiz tüm çalışma hayatında, çalışanın sağlık ve güvenliğini geliştirmek; iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemektir.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda başarı ancak tüm tarafların ortak değerleri benimsemesi ve üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri ile elde edilecektir. İş sağlığı ve güvenliği koşullarının iyileştirilmesi ve iş kazalarının önlenmesi için işverenlerin, çalışanların ve devletin aynı bakış açısı ile iş sağlığı ve güvenliği alanında odaklanması gereklidir. Uygun önlemlerin alınması ve doğru uygulamaların hayata geçirilmesi, devlet, işveren ve çalışan işbirliğinin tam olarak sağlanması ile mümkündür.”

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı’nın hazırlanarak Bakanlar Kurulu’na sunulduğunu hatırlatan Etyemez, önleyici, iyileştirilici ve geliştirici anlayışa sahip olan tasarının tüm çalışanları kapsadığını dile getirdi.

 

izmir ve çevre illerde iş güvenliği danışmanlık hizmetleri verilmektedir.
Danışmanlık hizmetleri kapsamında

  • Temel iş sağlığı ve  iş güvenliği eğitimleri
  • Çalışma ortamı gözetimi (iş güvenliği yönünden)
  • Risk analizi ve Risk değerlendirmesi
  • Kişisel koruyucu donanım seçilmesi
  • İşyerinde kaza, yangın veya patlamaların önlenmesi için mevzuata uygun çalışmalar, vs…

Ayrıntılı bilgi için: izmir iş güvenliği

 

   505 525 3640

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.