6331 Sayılı iş güvenliği yasası çerçevesinde tüm işyerleri iş güvenliği kapsamına alınmıştır. Yasa kapsamında olan çalışanlara iş güvenliği eğitimi verilmemesi durumunda idari para cezaları uygulanmaktadır.

 

MADDE 17  ye göre   Çalışanlara eğitim verilmemesi durumun da iş veren  1.000 Türk Lirası / her çalışan için ceza ödemek zorunda kalacaktır.

 

 

Daha önceki yazımda, iş güvenlik eğitimini ikiye ayırmıştım, birincisi; iş güvenlik uzmanı olmak isteyenler için izlenecek yol niteliğindeydi o konuya ulaşmak için iş güvenliği eğitimi linkini ziyaret etmenizi öneriyorum. Şimdi ise firmaların çalışanlarına kanunen vermesi /verdirmesi gereken iş güvenlik eğitiminden bahsedeceğim.

İş verenler

4857 Sayılı İş Kanunu gereğince; İşverenler işyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uyulup uyulmadığını denetlemek, işçileri karşı karşıya bulundukları mesleki riskler, alınması gerekli tedbirler, yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek ve gerekli işçi sağlığı ve güvenliği eğitimini vermek zorundadırlar.

4857 sayılı iş kanunda bahsedilen, işçi sağlığı ve güvenliği eğitimi yapılan işin niteliğine, göre farklılıklar göstermektedir.Bu eğitimlerin amacı çalışların daha bilinçli bir hale getirilerek iş kazaları ve meslek hastalıklarından korunmalarını sağlamaktır.

Temel İş Güvenliği Eğitimi: Bu eğitim de çalışanlar, iş güvenliği tanımı, önemi, amacı,iş yeri temizlik tertip düzen,kişisel koruyucu donanımlar (kkd) ,termal konfor, aydınlatma, gürültü,titreşim, iş kazaları , kaza nedenleri, güvenli çalışma teknikleri,meslek hastalıklarından korunma, elektrik çalışmaları,yangın,acil durumlar vb. konularda eğitilirler.

Çalışılan Sektöre Göre iş Güvenliği Eğitimi: Çalışılan sektöre göre düzenlemiş iş güvenlik eğitimleridir. Bu eğitimler de dikkat edilmesi gereken husus, her sektörün ve her tesisin (fabrika, şantiye, işletme vb.) kendine has riskleri vardır bu riskler belirlendikten sonra eğitim materyalleri hazırlanmalı ve eğitim verilmelidir. iş güvenlik eğitimi çalışanlarda davranış değişikliği oluşana dek periyodik olarak tekrarlanmalı ve düzenli olarak devam etmelidir.

 

Forklift operatörleri, iş makinesi operatörleri, kaynak işçileri, elektrik işçileri, vinç operatörleri ve sapancılar,ateşciler vb. özel grupların eğitimlerine ayrıca önem verilmelidir. Mesleki risklere göre eğitimler düzenlemelidir.

 

 Firmanıza yönelik çözüm önerilerimiz için  İletişim sayfasında bize ulaşabilirsiniz.

 


1 yorum

İŞÇİLERE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ | İş Güvenliği Hizmetleri · 29 Kasım 2012 10:48 tarihinde

[…] alınması gerekli tedbirler, yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek ve gerekli iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini vermek ve belgelendirmekle […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.