İş yerimizde iş güvenlik adına yapılması gerekenlerin bir listesini sizlerle paylaşıyorum. Bu belgede tutulması gereken kayıtlar, periyodik kontroller, yapılması gereken ölçümler vb. gibi bilgilerin listesi var . iş güvenliği uzmanı arkadaşların bir yol haritası olacağını düşünüyorum. Listeye istediğiniz gibi ekleme çıkarma yapabilirsiniz.

ana hatları ile belgede bulunanlar.

  • Tutulması gereken kayıtlar ve Etiketleme işlemleri
  • iş yeri ölçümleri
  • operatörlük belgeleri
  • periyodik kontroller
  • prosedür ve talimatlar listesi

 

İş güvenliği uzmanı olarak iş yerinde yapmamız gereken çok fazla şey var ve maalesef birçok arkadaşımız iş güvenlik işinin yanında farklı işleride yapmak zorunda bırakılıyor.

– Siz hem çevre ile ilgili yasal yükümlükükleri takip edin hemde iş güvenliğine bakın

– üretim şefi aynı zamanda iş güvenliğine bakana arkadaş,

-satın almacı arkadaş iş güvenliğine bakıyor

vb. gibi daha çok örnek var. Hal böyle olunca asıl işimiz olan iş güvenliği bazen ikinci hatta üçüncü planda kalıyor dolayısı ile gözden kaçırdığımız şeyler olabiliyor. Bizim işimizin basit bir iş olmadığını herkesin anlaması lazım. Biz iş güvenliği uzmanları birçok şeyi takip etmek, uygulamak , uygulatmak, çoğu zaman ikna etmek vb. durumlar ile boğuşuyoruz üstüne de yasal sorumluluklarımız eklenince işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

 

Bana göre; iş güvenliği, iş yerlerinde tamamen bağımsız bir iş olmalı ve ücret politikası da yapılan işin risklerinden dolayı tatminkar olmalıdır.

Kazasız günler dilerim

iş güvenliği kontrol ve denetim listesi indir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.